Przenośny koncentrator tlenu jest urządzeniem, które daje możliwość prowadzenie tlenoterapii w zasadzie w dowolnych warunkach. Tlenoterapia może się odbywać zarówno w domu lub poza nim np. na spacerze w parku, podczas podróży samochodem lub samolotem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie gabarytami oraz długością czasu działania. Przenośne koncentratory tlenu zasilane są wbudowanymi akumulatorami.  Ten typ koncentratora tlenu jest szczególnie przydatny dla osób, które korzystają z tlenoterapii podczas podróży oraz prowadzących aktywny tryb życia.

Popularny przenośny koncentrator tlenu.

Jednym z popularniejszych modeli przenośnych koncentratorów tlenu jest SeQual Eclipse 5. To sprawdzone, niezawodne urządzenie firmy CAIRE z pojedynczym tlenem, działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ten przenośny koncentrator tlenu o wysokości niecałych dwóch stóp jest w pełni funkcjonalny przy zasilaniu prądem stałym, w tym z możliwością ładowania akumulatora i dostępnością wszystkich natężeń przepływu – ciągłego i pulsacyjnego – w samochodzie. SeQual Eclipse 5 zapewnia ciągłe ustawienia do 3 l/min oraz ustawienia dawki impulsów 1–9. Dzięki zaawansowanym funkcjom klinicznym i ustawieniom wysokiego tętna SeQual Eclipse 5 jest w stanie obsłużyć prawie każdego użytkownika, niezależnie od ich przepisanego tlenu lub stanu chorobowego.

Przenośny koncentrator tlenu

Parametry przenośnego koncentratora tlenu Sequal Eclipse 5

Nowa generacja Sequal Eclipse podnosi poprzeczkę wydajności przenośnych koncentratorów tlenu. Eclipse 5 posiada wszystkie zalety swojego poprzednika Eclipse 3 z udoskonaleniem elementów wpływających na niezawodność. Eclipse 5 może być zasilany z sieci 230V pracując w trybie ciągłym aż do 3 LPM. W przypadku potrzeby mobilności – urządzenie przełącza się w tryb pulsacyjny (praca na baterii) a jego przepływ maksymalny wynosi aż 192 ml – co jest odpowiednikiem 9l/min przepływu. Jest to obecnie najwyższa dawka impulsu tlenowego z wszystkich dostępnych przenośnych koncentratorów tlenu na rynku. Aparat sprawdza się w przypadku schorzeń związanych z klasterowym bólem głowy, gdzie podczas terapii podaje się pacjentowi dużą dawkę tlenu przez określony czas.

Sequal Eclipse 5 oferuje ustawienia dawki impulsów od 1 do 9. Ustawienie impulsu 1-6 następuje co 0,5 kroku zapewniając pacjentom elastyczność przy wyborze ustawiania dawki tlenowej. Dodatkowe ustawienia impulsów 7-9 (tzw.super-bolus) regulowane są w krokach co 1,0 aż do ustawienia 192 ml (9L/min przepływ).